Cylindry Montessori czy też bloki z cylindrami to jedne z najbardziej znanych pomocy Montessori. Chętnie korzystają z nich dzieci w naszym przedszkolu. Pewnego dnia Maria Montessori obserwowała jak prawie trzyletnie dziecko pracowało z cylindrami. Dziecko wykonało 44 powtórzeń, które polegały na znalezieniu odpowiedniego wgłębienia w belce dla cylindrów o różnej długości i szerokości. Dziewczynka, mimo, że dookoła biegały dzieci, nie zwracała uwagi na otoczenie. W psychologii nazywa się to efektem flow, czyli zjawisko głębokiego skupienia (polaryzacja uwagi).
Jak w domu stworzyć warunki, w których dziecko będzie mogło ćwiczyć skupienie uwagi? Zachęcam do przeczytania artykułu „Pokój dziecka według Montessori”.
Justyna Piróg
Kategorie: Aktualności