PSYCHOLOG Aleksandra Tracz

Drogie Mamy i Tatusiowie!  

Otrzymaliście dokument Procedura bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19 w Gminnym Przedszkolu im. ks. Aleksandra Fedorowicza w Izabelinie”.  

Po przeczytaniu zapewne musieliście zadać sobie trochę trudu, aby wyobrazić sobie i poukładać  w głowach, jak różny od dotychczasowego będzie sposób odprowadzania dzieci oraz odbierania  ich  z przedszkola. My, dorośli, z reguły rozumiemy doskonale, że wszystkie wprowadzone środki ostrożności mają za zadanie ochronić nas i zminimalizować ryzyko zachorowania na Covid-19. Dla dzieci ta nowa rzeczywistość może być znacznie mniej zrozumiała. Dlatego tak bardzo ważne

jest, żeby odpowiednio przygotować dzieci do tego, co przez jakiś czas będzie obowiązywało w naszym Przedszkolu.   Oto kilka wskazówek, które Wam to ułatwią:

 1. Porozmawiajcie z dzieckiem o powrocie do Przedszkola wcześniej, nie czekajcie z tym do ostatniej chwili. Ono potrzebuje czasu na to, by przyswoić informacje, które mu przekażecie, zadać Wam pytania, które narodzą się w małej głowie, a może przećwiczyć wszystko w domu   

2. Bądźcie spokojni. Dzieci wyczuwają emocje lepiej, niż większość dorosłych podejrzewa. Emocje są zaraźliwe bardziej niż koronawirus! Spokojni rodzice, to mniej lęku u dziecka.

  3. Mówiąc do dziecka, dbajcie, by używać przystępnego języka. Pamiętajcie także, że nie ma głupich pytań. Postarajcie się mądrze i cierpliwie odpowiedzieć Małemu Człowiekowi.    

 4. Jeśli dziecko będzie wiedziało, jakie zasady panują teraz w Przedszkolu oraz co w ciągu dnia będzie następowało po kolei, z pewnością poczuje się bezpieczniej.

 5. Wyjaśnienia zapewne będzie wymagało to, dlaczego dziecko nie może zabrać do Przedszkola ulubionej zabawki lub czemu nie wszystkie dotychczas dostępne zabawki zastanie w sali.  

6. Spróbujcie wyjaśnić, czemu ukochana „ciocia” będzie musiała powstrzymać się od przytulania. Wcale nie oznacza to, że zaczęła mniej lubić dzieci.

7. Możecie wspomóc się załączonymi plikami z  bajkami terapeutycznymi: Pan Krokodyl i powrót do przedszkolaPowrót do przedszkola. Pamiętajcie jednak, że taka bajka nie zastąpi rozmowy z dzieckiem na temat potrzeby przestrzegania zaleceń sanitarnych w   przedszkolu.

  8. Pamiętajcie, że dzieci to grupa najmniej narażona na ciężki przebieg choroby Covid19.

BĘDZIE DOBRZE!   W razie potrzeby proszę o kontakt telefoniczny podczas mojego dyżuru telefonicznego w Przedszkolu lub mailowy:

aleksandra-tracz@wp.pl  

Pozdrawiam serdecznie,  psycholog: Aleksandra Tracz

Skip to content