W naszym przedszkolu odbył się tydzień empatii, który miał na celu umożliwić dzieciom zrozumienie sensu tego trudnego dla nich słowa „empatia”, która w najprostszym ujęciu postrzegana jest jako umiejętność zrozumienia innych ludzi oraz zdolność widzenia uczuć i emocji. Empatia to „pełne szacunku rozumienie tego, co w danym momencie doświadczają inni”. To stan „oczyszczenia naszego umysłu i słuchania innych całym sobą”. To po prostu bycie z sobą, bycie dla kogoś.

Przedszkolaki odgrywały scenki dramowe „Czuję… Jak mogę Ci pomóc…” „Czy możemy razem…?” Dzięki, którym mogły zrozumieć innych, poczuć jak czują się w danej sytuacji, jakie emocje im towarzyszą. A najważniejsze, co mogą zrobić w takiej sytuacji, jak się zachować.

Tygryski wykonały prace plastyczną pt.  „Czuję… gdy…”, w celu zrozumienia emocji swoich i innych.

Dzieci wspólnie obdarowywały się upominkami, które same wykonały.

Zajączki przygotowały dla Misiów pierniczkowe misie. A w zamian otrzymały piękne prace plastyczne.

Delfinki przygotowały dla wszystkich grup przedszkolnych słodkie upominki – lizaki.

Misie zaprosiły do siebie dzieci z grupy Wiewiórek. Początek spotkania upłynął na zabawach i śpiewaniu piosenek. Kolejnym zadaniem jakie stanęło przed przedszkolakami było wspólne wykonanie Mikołaja, którego Misie mogły zabrać do domu. To zadanie bardzo podobało się maluszkom, ponieważ mogły asystować starszym kolegom podczas pracy.

Zerówki pomagały Maluszkom również przy codziennych czynnościach m. in. w przygotowaniu do wyjścia na spacer. Zarówno Żabki, jak i Misie mogły liczyć na pomoc starszych kolegów.

W piątek zaprosiliśmy młodzież z Zakładu dla Niewidomych w Laskach, która przygotowała dla nas piosenki oraz znane i lubiane przez wszystkie dzieci wiersze. Dzięki ich obecności mogliśmy również dowiedzieć się, jak wygląda codzienność osoby niewidomej. Zwróciliśmy szczególną uwagę na to, że każdy człowiek, mały czy duży  jest inny i wyjątkowy.

W tygodniu empatii udało się nam również włączyć dzieci, ich rodziców a także cały personel przedszkola do akcji „Szlachetna paczka” oraz zorganizować zbiórkę materiałów plastycznych dla Ośrodka w Laskach, na świąteczne kartki.

Akcje charytatywne i społeczne uczą nas bowiem dostrzegać, że czasami bardzo blisko jest ktoś taki sam jak my, kto ma takie same potrzeby, ale niewielkie możliwości, aby je zrealizować. Podjęte działania miały na celu uwrażliwiać dzieci oraz dorosłych  na potrzeby innych, uczyć większej wrażliwości i zrozumieć na czym polega empatia.